Média

Tisková zpráva 9.6.2019*.doc

Brožura ke stažení v pdf

Tisková zpráva ze dne 9. 6. 2019, Ostrava

DESETITISÍCE LIDÍ VYRAZILY V SOBOTU ZA KULTUROU V OSTRAVĚ

Ostravská a Pražská muzejní noc zakončily Festival muzejních nocí v České republice. V ostravských kulturních institucích bylo evidováno přes 20 tisíc vstupů. Do Ostravské muzejní noci se zapojilo 31 organizací, které nabídly návštěvníkům na svůj kulturní program volný vstup. Spojujícím tématem byly klíče, symbol sametové revoluce. Festival odstartovalo zhruba tři sta lidí dlouhým písknutím na píšťalky. Smích a radost se městem nesly dlouho do noci.

Největší zájem veřejnosti byl o festival Cirkulum a Ostravské muzeum. Přes dva tisíce návštěvníků měl také Dopravní podnik Ostrava. Tisícovka účastníků navštívila Knihovnu města Ostravy, Radnici města Ostravy a Český rozhlas Ostrava, v těsném závěsu zůstala Moravskoslezská vědecká knihovna, vypočítává Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.

Ostravská muzejní noc otevírá brány kulturních institucí dokořán a ukazuje dětem i dospělým, že kultura je zábavná a má co nabídnout. Stala se sdíleným zážitkem mnoha přátel a rodin. Cílem festivalu je, aby se lidé do kulturních institucí vraceli opakovaně po celý rok. Pro Ostravu je typické, že se do festivalu zapojují také knihovny, umělecké školy i radnice, které tak vyjadřují svou podporu kultuře ve městě.

Akce je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky. Ostravskou muzejní noc zaštítil primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Finančně akci podpořily Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava.

Kontakty pro média:

Jana Malášek Šrubařová, 731 691 563, srubarova@gvuo.cz

Andrea Węglarzyová, 777 012 808, andrea.weg@ostrmuz.cz

 

DRUHÁ ČERVNOVÁ SOBOTA V OSTRAVĚ PATŘÍ KULTUŘE

Druhou červnovou sobotu v Ostravě se koná jedenáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc, do něhož se letos zapojí 31 institucí. Tradiční zahájení se uskuteční 8. června od 17.30 hodin před budovou Nové radnice. Na různých místech Ostravy je atraktivní kulturní program připraven až do půlnoci. Ostravská muzejní noc spolu s pražskou kolegyní uzavírají Festival muzejních nocí v České republice.

A protože letos uplyne třicet let od revoluce, festival se inspiruje jedním z jejích symbolů – klíči. Festival je pro nás organizátory klíčovou kulturní akcí roku. Klíčové jsou pro nás i zapojené instituce. S některými už spolupracujeme 11 let a za všechny společné akce, setkání i vzájemnou podporu jsme jim vděční, vysvětluje koordinátorka festivalu Jana Malášek Šrubařová.  

Ostravská muzejní noc pracuje s klíčem nejen na grafických materiálech, ale i v programu. Můžete si ho například vylovit v PLATO. Můžete se zapojit se do prostorové instalace z papírových klíčů v Knihovně Galerie výtvarného umění v Ostravě, najít klíč ke geocachingu v Knihovně města Ostravy, odemknout zlatou bránu v Centru PANT anebo získat klíčové znalosti pro život v socialismu v Moravskoslezské vědecké knihovně. Výstava klíčů, zámků a kování pak na návštěvníky čeká v Ostravském muzeu.

Společné zahájení festivalu

Festival bude zahájen písknutím na píšťalky před budovou Radnice města Ostravy. Lidé nám píšou na sociální sítě, že aktivit v rámci Ostravské muzejní noci je na jeden večer moc a že je nestíhají všechny navštívit, že se pro ně festival stává během za zábavou. A tak jsme si řekli, že ten pomyslný běh letos odstartujeme písknutím, zlehčuje koordinátorka festivalu Andrea Węglarzyová.

Podobné projekty jsou důkazem, že má kultura a umění v našem regionu důležité místo. Na Ostravskou muzejní noc se sjíždí lidé z celého kraje, protože si chtějí užít tu velkou koncentraci zajímavých výstav, workshopů, tvůrčích dílen, přednášek nebo koncertů. Tato akce nabízí skoro vše, na co si jen vzpomenete. A hlavně, je tu pro všechny, pro dospělé i děti. Opět se nebude platit žádné vstupné a doprava mezi jednotlivými ostravskými institucemi bude také zdarma. I letos se do Ostravské muzejní noci zapojí více než tři desítky institucí a já věřím, že bude nevšedním zážitkem pro všechny, kteří se jí zúčastní, řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Lukáš Curylo.

Workshopy, tvůrčí dílny i hry pro rodiny s dětmi jsou připraveny například v Českém rozhlase Ostrava, Výstavní síni Sokolská 26, Hasičském muzeu města Ostravy, Slezskoostravské galerii, Muzeu a galerii Mlejn, Milan Dobeš Museu, Železničním muzeu moravskoslezském, na Dole Michal, v Dopravním podniku Ostrava, Janáčkově filharmonii Ostrava, Střední umělecké škole Ostrava a TyfloCentru Ostrava.

Výstavy, komentované prohlídky, přednášky a další aktivity pro dospělé připravili v Galerii Magna, Výtvarném centru Chagall a Galerii Jáma 10, Národním zemědělském muzeu, Národním památkovém ústavu i na Radnici obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Divadelní a koncertní produkci si můžete užít na Lidové konzervatoři a Múzické škole Ostrava a v Kavárně Daniel, kde vystoupí Pop Academy.

Děkujeme všem institucím, které do festivalu vkládají čas, energii i prostředky, a také partnerům, především Moravskoslezskému kraji a statutárnímu městu Ostrava za finanční podporu, bez níž by Ostravská muzejní noc jednoduše nemohla být, uzavírá Węglarzyová. Záštitu nad projektem převzali Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, a Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Praktické informace

Podrobné informace o programu včetně časového harmonogramu a jízdních řádů naleznete na www.ostravskamuzejninoc.cz, Facebooku a v tištěných brožurkách. Na vybrané programy je nutné se rezervovat předem. Rezervační systém bude spuštěn v pondělí 3. června v 18 hodin na webových stránkách festivalu.

V loňském roce se do Ostravské muzejní noci zapojilo 36 kulturních institucí a navštívilo je přes 25 tisíc lidí. Jeden návštěvník průměrně navštívil 4 až 5 míst.

Výzva nakonec

Sdílejte s námi atmosféru, zážitky i dobrou náladu na #ostravskamuzejninoc. Ty nejlepší fotky se stanou součástí naší fotogalerie letošního ročníku na webu i Facebooku festivalu.

Kontakty pro média:

Jana Malášek Šrubařová, 731 691 563, srubarova@gvuo.cz

Andrea Węglarzyová, 777 012 808, andrea.weg@ostrmuz.cz